U letnjem periodu se retko čemu više radujemo od odlaska na more.
Ipak, uz pripreme za more dolazi i mukotrpan proces pakovanja, te iako na moru nosimo najmanje garderobe, čini se da je za ovo putovanje potrebno najviše planiranja unapred.
Realnost je da se autfiti najčešće svedu na kupaći, papuče i svega par kombinacija koje zapravo stignemo da nosimo tokom boravka na moru. Zato, hajde da još jednom prođemo kroz bitne stavke pakovanja za more i otkrijemo šta nam je zaista potrebno u koferu i u kojim količinama.
Kod pakovanja kozmetike razmotrite šta vam zaista treba i u kojoj količini
Kod kozmetike za more najbitnija je adekvatna nega. Krema sa zaštitnim faktorom treba da bude prioritet i ona je nešto na čemu ne smete štedeti. Ponesite SPF za lice i za telo u dovoljnoj količini za celu porodicu.
Jednako je bitan i oporavak kože nakon sunčanja, te će vam biti potrebna hidratantno mleko za telo i umirujuća krema za lice. Ne zaboravite ni na svoj omiljeni letnji parfem. Na sajtu Prodaja Parfema čeka vas najveći izbor Armaf parfema idealnih za morski ambijent. Naši favoriti za leto su Voyage Hawaii za žene i Blue Iconic za muškarce.
Što se tiče šminke, nemojte preterivati. Razmislite o tome da li ćete je zaista koristiti svaki dan i u kojoj meri – treba li vam full glam večernji izgled ili samo malo BB kreme, maskare i sjaja za usne?
Koristite capsule metod za spisak odeće za more
Capsule garderoba funkcioniše i na moru. Izaberite nekoliko komada koji se međusobno lako kombinuju: 3 gornja, 2 donja dela, 2 haljine, jedan lagani džemper ili duks, za svaki slučaj. Fokus neka bude na komforu i lakoći održavanja odeće.
Odeća od viskoze, lana ili pamuka s dodatkom elastina se ne gužva i brzo se suši. Izaberite neutralne tonove i samo jedan do dva komada u jarkim bojama. Na ovaj način imaćete više kombinacija uz manje stvari i manje vremena provedenog pred ormarom u apartmanu.
Naravno, ne zaboravite na rezervni kupaći kako biste uvek imali jedan suv dok se drugi suši, kao ni na donji veš. Imajte u vidu da je vlaga i vrućina na primorju često veća nego u gradu i da ćete se možda više znojiti. Pogotovo ako preferirate aktivne odmore i vožnju bicikla, planinarenje ili obilaženje okolnih znamenitosti.
Ne treba vam više od tri para obuće
Ponesite najudobnije papuče za plažu, jedne sandale za šetnju i patike za putovanje i ako planirate izlete ili duže šetnje. Višak obuće samo zauzima prostor i otežava prtljag.
Obuću pakujte u kese (idealno platnene) ili iskoristite plastične kape za tuširanje kako biste zauzeli što manje mesta u koferu i zaštitili garderobu od prljanja. Tokom puta nosite najglomazniji par na sebi, posebno ako idete avionom. Razmislite i o kombinovanju sa garderobom koju planirate da nosite.
Postoje razni modeli sandala koji mogu poslužiti i za šetnju i za večernji izlazak, a kada su u pitanju štikle, možda bi trebalo razmotriti da li su dobra ideja. Ukoliko idete na destinaciju koja je brdovita i u kaldrmi, nismo sigurni koliko će vam biti praktične i bezbedne.
Manje je više, ali zaista
Koliko god puta to ponovili, uvek nas uhvati panika da nećemo imati „dovoljno“. Ali realnost pokazuje da najčešće nosimo 20% stvari iz kofera.
Ponesite samo ono u čemu se osećate dobro, ne ono što mislite da „možda zatreba“.
Ako nešto bude baš neophodno, uglavnom ga možete kupiti i na letovanju. Pametnim pakovanjem ostavljate prostor za suvenire i štedite sebi vreme i živce svaki put kad otvarate kofer.
Tehniku i punjače stavite na jedno mesto
Jedna torbica za punjače, kablove, adaptere i slušalice uštedeće vam vreme i učiniti vaš prtljag organizovanijim. Ne zaboravite power bank ako planirate izlete ili celodnevne šetnje. Ako putujete u zemlju s drugačijim utičnicama, ponesite i adapter.
E-book čitač kao što je Kindle je lakši od knjiga, a vodootporna maska za telefon može biti zlata vredna na plaži.
Dodatni savet: instalirajte aplikacije za putovanja koje će vam olakšati pronalazak smeštaja, navigaciju, konvertovanje lokalne valute i sl.
Apoteke u letovalištima često nisu dobro opremljene – spakujte sve na vreme
Putna apoteka treba da bude deo svakog kofera, naročito ako putujete s decom. Ponesite antipiretik, probiotik, lek za alergiju, antibiotski sprej za ogrebotine i rane, flastere, sprej za grlo, sredstvo protiv ujeda insekata i kremu protiv opekotina. Sve stavite u jedan neseser ili malu jasno označenu torbu.
Lekove koje redovno koristite držite u ručnom prtljagu, u originalnom pakovanju, posebno ako letite avionom. U nekim letovalištima apoteke ne rade popodne ili vikendom, lošije su opremljene, a i cene su često više nego kod nas.
Torbu za plažu spakujte već od kuće
Umesto da je pakujete tek kad stignete i shvatite da ste zaboravili naočare za ronjenje ili rezervni peškir, spakujte torbu za plažu odmah: peškir, rezervni kupaći, krema sa SPF-om, flašica za vodu i sunčane naočare.
Tako ćete prvog dana odmah biti spremni i izbeći haotično pražnjenje kofera i nesesera po apartmanu. Ako je torba za plažu mekana, lako će stati u kofer preko odeće. Dodajte i vrećicu za mokar kupaći, maramu ili šešir i možete pohitati na plažu čim stignete.
Dokumenta i novac uvek na bezbednom
Često na kraćim putovanjima po evropskim metropolama vodimo mnogo računa o svojim stvarima jer smo se naslušali priča o džeparošima, ali istina je da su oni jednako, ako ne i više aktivni u letovalištima. Turisti se često na moru opuste i manje pažnje obraćaju na svoje stvari, a dovoljan je samo jedan trenutak u kom ste izgubili svoj peškir iz vida da ispraksovani džeparoš obavi svoj “posao”.
Zato, sve važne dokumente i predmete (pasoš, zdravstveno osiguranje, ključ ili karticu iz smeštaja…) držite na jednom mestu, idealno u putnom novčaniku s više pregrada. Napravite i kopije i čuvajte ih u telefonu ili posebnoj torbi.
Novac rasporedite: neka nešto bude u novčaniku, nešto u koferu, a kartice uvek čuvajte na sigurnom. Organizacija dokumenata znači manje stresa na aerodromu i više bezbrižnosti tokom celog putovanja.
Verujemo da se već pridržavate svih ovih pravila, ali sigurno nije bilo na odmet što smo vas podsetili. Uživajte bezbrižno u svom odmoru!