U noći između 17. i 18. avgusta 2024. završen je drugi po redu festival alternativne muzičke scene „Art front“ u Sremskoj Mitrovici, koji je trajao tri dana.
Sremskomitrovački Hipodrom okupio je tokom te tri večeri devet regionalno priznatog umetnika i jednog svetski poznatog di-džeja koji su „zapalili masu“ svojom energijom. Zato smo za ovaj dan pripremili utiske sa sve tri večeri ovog „najvećeg malog festivala u Vojvodini“.
BGKO, Vlatko Stefanovski i Marko Louis opravdali očekivanja na otvaranju
Prvo veče su 15. avgusta otvorili članovi internacionalnog etno-sastava „Barcelona Gypsy BalKan Orchestra“, poznati i pod skraćenicom BGKO. Ovaj bend, čiji se repertoar sastoji od raznih tradicionalnih pesama sa prostora balkanskih država, nastupom u Sremskoj Mitrovici završio je letnju turneju po Srbiji. Pored već ustaljenih pesama iz tog faha poput „Moja ciganočka“, „Oči čarnije“, „Đelem, đelem“, „Odavde do Dunava“ i drugih, posetioci su oduševljeno reagovali i na njihovu verziju legendarnog klasika „Nedelja“ pokojnog Džeja Ramadanovskog.
View this post on Instagram
Vlatko Stefanovski je u Sremskoj Mitrovici nastupao posle više od 30 godina od svog poslednjeg solističkog koncerta u sremskoj prestonici, a prvi put u društvu ostala dva člana svog Trija: basistom Ivanom Kukićem i svojim rođenim sinom Janom za bubnjevima. Pored instrumentalnih kompozicija kao što je bio standard makedonske muzike „Jovano, Jovanke“, publiku je oduševio i sa ostalim standardima iz vremena svog nekadašnjeg benda „Leb i sol“: „Čuvam noć od budnih“, „Talasna dužina“, „Kao kakao“, „Mamurni ljudi“, muzikom rađenom za film „Gipsy Song“, kao i ostalim svojim plodonosnim radovima iz stvaralaštva dugom 50 godina. Pred izvođenje instrumentala „Bistra voda“ najavio je izlazak svog novog albuma do kraja godine i autobiografsku knjigu, a odabranim posetiocima je poklonio brendiran komplet gitarskih trzalica sa svojim ugraviranim imenom, kao i majice sa svojeručnim potpisom.
View this post on Instagram
U razgovoru za lokalni portal Sirmium Info, Vlatko je istakao čast koliko mu je bilo drago zbog toga što je prvi put posle 30 godina došao u Sremsku Mitrovicu:
Drago mi je što sam ponovo došao u Vaš grad, na ovaj festival koji je vrlo lepo organizovan i blagovremeno. Za ovaj nastup su me kontaktirali veoma davno, vidim da su napravili dobru kampanju i da su se ozbiljno potrudili i pokazali veliko gostoprimstvo. Pola veka karijere obeležavam koncertima. Tokom cele godine svi koncerti su u okviru obeležavanja tog mog, prilično, značajnog jubileja. Pred kraj godine održaću veliki koncert u Skoplju, Beogradu i Zagrebu. Večeras sviram na dve moje gitare Fender stratokaster, na njima nisam svirao sigurno više od 30 godina, momci u bendu su u egzaltaciji jer sam na njima davno snimio neke od najvećih hitova sa grupom „Leb i sol” – „Kao kakao”, „Putujemo” itd. Uvek dajem maksimum od sebe, nije bitno da li sviram pred pet ili pedeset hiljada ljudi. Ne možeš biti stranac na svom koncertu, moraš biti ubedljiv, u elementu, unutra, kao generator energije i raspoloženja, izjavio je ovaj gitarski virtuoz posle svoje svirke.
View this post on Instagram
Najveći utisak na posetioce tokom treće večeri ostavio je onaj koji je i zatvorio program 17. avgusta, a to je Marko Louis. Njegov nastup je bio takav da su se svi u publici osećali kao velika baklja koju je obasjavala pevačeva vatra u glasu. Pored neizostavne Markove deonice iz navedene pesme „Vatra u mraku“, odakle sam prepričao naveden stih, Marko je otpevao i neke od svojih zapaženih radova poput „Ružice“, „Ćutaću“, „Ti i ja“, obrade tradicionala poput „Aj ruse kose curo imaš“ i „Pašana“, svetskih hitova poput „Rockabye“ benda „Clean Bandit“ (Pokušaj), da bi nastup završio numerom „Kletva (Mećava)“ kojom je odao počast svom pokojnom ocu Ljubiši Stojanoviću Louisu.
View this post on Instagram
Osim što je sremskomitrovačka publika mogla da uživa u pevačevom moćnom glasu, Marko je pokazao i umeća u plesu, a zajedno sa duvačkom sekcijom je sišao u publiku i tamo još više raspalio okupljenih 3000 posetilaca, koliko je obišlo festival tokom prve večeri.
View this post on Instagram
Vizuelno dobra Konstrakta, energični Zoster i pozitivan stav TBF-a obeležili drugo festivalsko veče
Drugo veče je 16. avgusta otvorila jedna od dve blažene umetnice među deset ovogodišnjih headlinera, pevačica sa evrovizijskom reputacijom i uvek zdrava, pozitivna i nasmejana Ana Đurić Konstrakta. Veče je otpočela upravo u evrovizijskom duhu pesmom „Novo, bolje“, sa kojom se u tekućoj 2024. godini borila za svoj drugi odlazak na prestižnu scenu, a zatvorila je serijalom konceptualnih pesama „Triptih“, u koji su bile upletene: „Nobl“, „Mekano“ i evrovizijska uspešnica iz 2022. „In corpore sano“. Između ovih pesama čuli smo i ostale Konstraktine istaknute solističke radove: „Nisam znala da sam ovo htela“, „Plodni dani“, „Žvake“, „Neam šamana“, kao i pevačicin aktuelni singl „Zabava“. Da je u vizuelnom smislu opravdala sva očekivanja, govori i činjenica da je puštala i nekoliko izgenerisanih AI minijatura, a dve pesme je otpevao i pevačicin saradnik Milovan Bošković, od kojih je najveći interes izazvala obrada „Afrika“ iz repertoara pokojnog Dine Dvornika.
View this post on Instagram
Konstrakta je još jedna u nizu umetnica koja se vratila iz Sremske Mitrovice puno lepih utisaka, što ide u prilog izjavi koju je dala za stranicu „Sremska Mitrovica živi“, a koji možete pogledati u videu ispod:
View this post on Instagram
Drugu godinu zaredom na sceni sremskomitrovačkih otvorenih pozornica slušali smo i goste iz Mostara, Marija Knezovića i njegov bend „Zoster“. Baš kao i prošle godine na igralištu u centru grada, i ove godine na Hipodromu su Zosterovci rasplesali sve prisutne. Pored hitova sa svog još uvek aktuelnog albuma „Najgori“, izveli su i pesme starijeg datuma poput „Ko je jamio“, „Utopija“, „Srce uzavrelo“ i drugih. Još jednom su pokazali da možda jesu najgori po izražavanju i individualnom karakteru, ali su zato još jednom pokazali da su najbolji da podignu atmosferu među okupljenim gledalištem.
View this post on Instagram
Veče su svojim hitovima zatvorili članovi splitskog rep-rok sastava „The Beat Fleet“, skraćeno TBF. U njihovom prvom nastupu u sremskoj prestonici slušali smo njihove probrane hitove poput „Alles gut“, „Uvik kontra“, „Nostalgična“, „Ljubavna“, „Fantastična“ i „Veseljko“. Svojim pozitivnim stavom objasjali su ponoćni termin na kraju druge večeri.
View this post on Instagram
Finale uz „Buč Kesidi“, „Letu štuke“, Bojanu Vunturišević i Roni Size-a
Na radost mladih, prvo veče festivala otvorili su levoruki Pančevci Luka i Zoran iz dueta „Buč Kesidi“. Pored poznatih hitova sa oba svoja dosadašnja albuma „Posesivno-opsesivni hospul“ i „Euforija“, na oduševljenje okupljenih izveli su i nadolazeći singl koji će se naći na njihovom budućem trećem studijskom albumu.
View this post on Instagram
Duh Sarajeva doneli su Dino Šaran i njegov bend „Letu štuke“, koji su svoj i više nego prijatan nastup protkali poznatim hitovima poput „Bella dona“, „Brojevi računa“, „Tesla“, „Šutiš“, „Mjesto za dvoje“ i „Minimalizam“.
View this post on Instagram
Džepna venera sa izuzetno moćnim glasom Bojana Vunturišević na najbolji način opravdala je epitet blažene među muškarcima tokom ove treće večeri u smislu očekivanja kakve su ranije imali posetioci. Bojana je tako izvela numere poput „Kese etikete“, „Madrina“, „Promašaj“, „Ljubav“, „Money“, „E 70“, a izvela je i pesmu „Senidah“ koju je napisala za Senidu.
View this post on Instagram
Veče je svojim di-džej setom zatvorio miljenik festivalske publike, začetnik britanske drum’n’bass scene, Bristolac Roni Size. Za njega je ovo bio treći festival u Srbiji na kojem je nastupio, posle mnogobrojnih nastupa na novosadskom Exitu i jednom nastupu na kragujevačkom „Arsenal Festu“. I on je u govorima između puštanja muzike istakao da mu je jednako drago što je nastupao ove večeri baš kao i kada je prvi put nastupao na Exitu daleke 2001. godine, i još jednom je istakao da su Srbi lud i otkačen narod koji zna da se dobro provodi.
View this post on Instagram
Zaključak iz sopstvenog ugla
Oni koji su prisustvovali festivalu imali su reči hvale na celokupan doživljaj – od organizacije pa do priređenih nastupa za ovo leto. I sam festival je bio lepo reklamiran, fokus promocije je bio najviše na društvenim mrežama, a njegov značaj prepoznali su i ugledni mediji poput RTS-ove „Dvestadvojke“, radio-stanica „Play“ i „AS FM“, kao i portala i regionalne radio-stanice „NS Uživo“. Zbog svega onoga što se ulaže u napor da se građanima priušti što više besplatnih javnih događaja sa istinskim i pravim izvođačima, namera gradske uprave je da se kandiduje za projekat „Prestonica kulture Srbije 2027“. Zbog toga je i „Art front“ potreban Sremskoj Mitrovici jer festival ima potencijal da traje još mnogo godine, sudeći po svemu onome što smo videli ove godine. Upravo navedeno istoimeno udruženje građana treba da bude jedan od kičmenih stubova koji će u narednim godinama izgurati naveden projekat nove gradske uprave, a puno afirmativnih reči na račun organizacije potvrđuju sve ove reči koje sam naveo u samom autorskom zaključku. Organizatori su pred sobom postavili težak zadatak da i treći festival bude bolji od prva dva, a verujemo da će tako biti narednog avgusta.
Na samom kraju vam donosim i jednu moju fotku ispred ukrasnog obeležja u chill zoni, smeštenoj na drugom kraju ulaska u sremskomitrovački Hipodrom, uz dodatnu poruku „Ko je došao, lepo se proveo, a ko nije, neka naredne godine obavezno dođe na najveći mali vojvođanski festival i sada već mali prestižni muzički brend Sremske Mitrovice“.
View this post on Instagram
Vidimo se ponovo idućeg avgusta!
_____________
Autor
Djordje Veskovic
Rođen 2. septembra 1995. u Sremskoj Mitrovici, svršeni student osnovnih i master studija strukovne informatike u rodnom gradu. Invalidna kvalifikacija me otežava u nalaženju stalnog posla, ali ne gubim nikad nadu u to da ću ga naći. No, do tada se bavim poslovima koji su honorarnog i volonterskog karaktera. Jedan od hobija na koje sam jako ponosan jesu četiri Jutjub kanala koje vodim, od kojih je jedan potpuno moj, a na ostalima sam većinski vlasnik: Balkan Reklamožder, Baza TV programa, Baza muzike i Baza sporta.
https://www.youtube.com/@
https://www.youtube.com/@
https://www.youtube.com/@
https://www.youtube.com/@