Do kog meseca trudnice smeju da putuju avionom?

putovanje avionom u trudnoći

Trudnoća se ne zove bez razloga još i “drugo stanje” jer menja mnoge stvari u životu žene, uključujući čak i način putovanja.

Osim očiglednih razloga koji bi mogli otežati putovanje – mučnine, otečenost stopala, umor, otežano kretanje u poodmakloj trudnoći – postoje još neki specifični koji se vezuju isključivo za avion. Trudnicama je, za razliku od korišćenja ostalih vidova transporta, izričito zabranjeno da lete nakon 36. nedelje trudnoće, odnosno 8. meseca. Kod blizanačke trudnoće, taj period skraćen je na kraj 32. nedelje, posle koje se ne sme putovati.

Zašto su pravila tako stroga i više o putovanju avionom u trudnoći, pročitajte u nastavku.

 

 

 

 

Po čemu se sve putovanje avionom razlikuje za trudnice?

Telo žene se u trudnoći intenzivno menja i važno ga je stalno osluškivati i ne izlagati naporima. Jedan veliki test za svaku trudnicu je definitivno putovanje, pri kom najčešće prvi put primete te promene. One se mogu ispoljiti u vidu bržeg zamaranja, pospanosti, mučnine pri vožnji kolima ili letenja avionom, kao i otečenih nogu.

Kako je let avionom i sve što uz njega ide, sam po sebi već zamarajuć (duga vožnja do aerodroma, čekanje u redovima, traženje prtljaga po dolasku na destinaciju…), važno je da, ako ste trudni, pri planiranju puta sebi maksimalno olakšate svaki korak. Evo kako to možete učiniti:

  1. Odradite check in unapred.
  2. Ne preterujte sa prtljagom ukoliko putujete sami.
  3. Rezervišite parking na aerodromu Nikola Tesla online, odakle će vas zaposleni odvesti pravo na terminal.
  4. Uzmite sedište u biznis klasi sa više prostora za noge ukoliko vas očekuje duži let.
  5. Udobno se obucite – izbegavajte uske farmerke i neudobne cipele. Pamučna trenerka ili komotna haljina i patike za trčanje su odličan izbor.
  6. Spakujte sebi lagani obrok ili grickalice poput badema kako biste izbegli mučninu u avionu.

 

 

 

Koji deo trudnoće je najbolji za let avionom?

Generalno se savetuje izbegavanje letenja u prvom trimestru jer su tada komplikacije najčešće, a telo se još uvek privikava na trudnoću i žene se više zamaraju i pate od mučnina.

Najbolji period za putovanja u trudnoći je drugi trimestar, kada se organizam već navikao na trudnoću i žene uglavnom ponovo imaju više energije i raspoložene su za putovanja i učestvovanje u zabavnim aktivnostima. Period od okvirno 14. nedelje, pa sve do 27. nedelje je najbezbedniji za putovanja i zato što stomak nije još uvek preveliki te se trudnica može nesmetano kretati i vezati pojas u avionu bez problema.

Naravno, u svakom slučaju bi trebalo da vam lekar da zeleno svetlo pre puta. Takođe bi trebalo da od njega čim stomak postane vidljiviji potražite i izveštaj u kom je jasno naveden očekivani datum porođaja. On mora biti ne stariji od 7 dana, potpisan i overen.

 

 

Kada je trudnicama izričito zabranjeno putovanje?

Odgovor na ovo pitanje može vam dati isključivo vaš lekar koji prati trudnoću.

Međutim, postoje indikatori koji jasno govore da treba da ostavite putovanje avionom za nakon porođaja i primirite se kod kuće, često i pre navršenih 36. nedelja trudnoće. Evo i koji su:

Preeklampsija – ovo je stanje visokog krvnog pritiska koje se najčešće javlja u drugom trimestru trudnoće

Proširene vene – ako postoji rizik od duboke venske tromboze, trudnica ne bi smela da leti avionom jer se cirkulacija u nogama usporava usled nižeg vazdušnog pritiska i suvoće vazduha, za koji kažu da je u avionu suvlji nego u Sahari.

Rizik od prevremenog porođaja – ako je trudnoća rizična i postoje znakovi prevremenog porođaja, lekar će verovatno zabraniti trudnici da putuje.

Gestacijski (trudnički) dijabetes – ni ovim trudnicama se ne savetuje putovanje, a lekar ga može čak i izričito zabraniti.

Trudnoća je lep period u životu svake buduće majke i trebalo bi to vreme iskoristiti što kvalitetnije i uživati, ali ne po cenu zdravlja. Ukoliko imate bilo kakve nedoumice, pitajte svog lekara i pokušajte da nađete alternativni način putovanja.

Оставите одговор