Početna » Pretreniranost kao posledica želje za brzim rezultatima

Pretreniranost kao posledica želje za brzim rezultatima

by Lips&Heels
0 comment

Došao je dan kada smo konačno počeli da vežbamo i hteli bismo da nadoknadimo sve dane provedene bez fizičkih aktivnosti, a pored toga imamo i želju da za kratak period dodjemo do najboljih mogućih rezultata, svakodnevnim treningom jer nam ponestaje vremena, leto već kuca na vrata.

 

Dan za danom, treniramo što više možemo, a onda nakon nekog vremena dolazi do jakih upala, smanjene pokretljivosti i želje za treningom, verovatnog bola u odredjenom delu ledja i ono što sleduje je kraj tog malog perioda života ispunjenog fizičkom aktivnošću.

 

Jedna od najčešćih grešaka kod početnika prilikom dolaska u teretanu, radi stvaranja boljih životnih navika, je preterivanje sa treningom što dovodi do neželjenih dešavanja u organizmu.

 

Da li je kvantitet važniji od kvaliteta?

 

Pretreniranost je stanje sniženih funkcija organizma usled prekomerne i neadekvatno dozirane fizičke aktivnosti, opisuje se kao stanje dugotrajnog osećaja iscrpljenosti, dovodi do neraspoloženja, poremećenog sna, bolova u mišićima, gubitka telesne mase i mnogih drugih posledica.

 

Pojava ovakvog stanja nije samo fizička, već nosi za sobom i brojne psihičke promene u organizmu.

Pokušavajući da nadoknadimo sve propušteno, iscrpljujemo organizam i nagomilavamo veliku količinu stresa koji nam može doprineti da se nadjemo u stanju pretreniranosti, još jedan uzrok nastanka ovog sindroma je i pražnjenje depoa glikogena koji je veoma važan faktor i predstavlja izvor energije tokom intezivnih fizičkih napora.

 

Iz tog razloga, oporavak nakon treninga uz pojačan unos ugljenih hidrata je neophodan.Takodje, u toku takvog stanja naši hormoni počinju da daju znakove da nešto nije u redu, nivo Testosterona opada, a poznato je koliko su oni važni u procesu povećanja mišićne mase i psihofizičkog stanja muškaraca.

Takvo stanje ne zaobilazi ni imunološki sistem zbog čega dolazi do njegovog slabljenja.

 

Za one malo ozbiljnije vežbače postoji nekoliko znakova uz pomoć kojih možemo videti da li je došlo do sindroma pretreniranosti, a to su promene u  fizičkim performansama koje nam pokušavaju staviti do znanja da je vreme da usporimo.

 

Neki od tih pokazatelja su:

  • ~Snaga kod podizanja maksimalne težine opada,
  • Mišićna masa i celokupna snaga su u padu,
  • Potrebno nam je više vremena za spuštanje broja otkucaja nakon vežbe.

 

 

 

Balans kao recept za sreću

 

Svi već vrlo dobro znamo da ne bi trebalo ni u jednom segmentu života  preterivati, potrebno je naći balans koji je definitivno recept za sreću. Nije poenta da budemo prestrogi prema sebi, a ne bi trebalo ni da dozvolimo da potonemo u moru loših životnih navika i samosažaljenja. 

 

Zbog svih razloga koje smo naveli, pre nego što započnemo sa bilo kakvom vrstom treninga, trebalo bi da se posavetujemo sa stručnjakom koji će nam pomoći da napravimo adekvatan plan i program treninga, takodje trebalo bi da slušamo naše telo šta nam govori u svakom momentu jer nam ono konstantno daje smernice, onoliko koliko je fizička aktivnost važna, toliko je i adekvatan odmor bitan.

 

 

________________

 

Autor:               

 

Zovem se Slavka Trifunović

Bavim se fitnesom, koji obožavam, zaljubljenik sam u putovanja, fotografiju i pisanje. Cilj mi je da moju strast prema zdravom načinu života prenosim na ljude oko sebe, želim da dokažem da uz pozitivan stav možeš da ostvariš sta god da zamisliš.

 

 

 

Loading

About Author

You may also like

Leave a Comment

Medijski partner kulturnim manifestacijama

Vaš Glas Je Važan, Vaše Mišljenje Je Važno. Mi Vam Možemo Pomoći Da Se Osećate Samopouzdanije, U Skladu Sa Svojom Prirodom, Van Okvira Koji Nam Se Nameću.

 
lipsandheels.com@gmail.com

@2023 – Lips&Heels. All Right Reserved. Designed and Developed by
Izrada sajta 
Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00