Sigurna sam da je svaka od nas pri prvim znacima leta, pokušala da pronadje tu tajnu formulu koja vodi ka brzom skidanju kilograma, taj čarobni napitak koji bi učinio da savršeno izgledamo u bikiniju, ali videvši da tako nešto ne postoji krećemo da se odričemo omiljenih poslastica, izlazaka sa prijateljima zbog straha da ćemo pojesti nešto što je zabranjeno i mnogih drugih zadovoljstava.
Da li su ti instant saveti zaista delotvorni?
Šta se dešava kada se vratimo starim navikama i ugledamo našeg ozloglašenog neprijatelja zvanog Jo jo efekat?
Zbog čega rigorozne dijete nisu put ka ostvarenju snova?
Svaki stresan dogadjaj koji doživimo utiče burno na naš organizam, pa tako i rigorozne dijete, što duže traju, sve teže će nam biti da rešimo zdrastvene probleme koje nam one donose.
Stanje u kom telo žudi za hranom može da nanese veliku štetu našem zdravlju, hormonima štitne žlezde, polnim hormonima, kao i hormonima koji regulišu glad i sitost. Ukoliko preskačemo obroke dolazi do hormonskog disbalansa. Koncentracija hormona stresa, Kortizola, se naglo povećava i čini nas nervoznim i depresivnim, takodje, Insulin raste i dovodi do poremećaja šećera u krvi.
Nakon nekog vremena, pod takvim uticajima, počinjemo da osećamo umor i iscrpljenost jer je našem telu potrebna energija koju dobijamo iz namirnica koje unosimo, ako je ne dobija počinje da se hrani mišićima jer oni postaju jedini izvor goriva koji je potreban organizmu da bi normalno funkcionisao. Naše telo se adaptira posle odredjenog vremena na taj veoma mali kalorijski unos, onog trenutka kada se vratimo trčeći u zagrljaj starim navikama i kilogrami se vraćaju i ponovo smo na početku priče.
Da li postoji čarobni recept?
Pre nego što se upustimo u tako ozbiljan zadatak, potrebno je postaviti nekoliko pitanja.
- Zašto jedem veliku količinu hrane?
- Koje emocije me dovode do toga da osećam želju za hranom?
- Da li svoju emotivnu neispunjenost popunjavam hranom?
Onog trenutka kada sagledamo sebe objektivno i rešimo da budemo iskreni, tada ćemo početi da rešavamo sve što nas je mučilo, pa i kilograme. Mislim da svaka od nas ima osobu koja nam je uzor, koju prati na društvenim mrežama i želi da izgleda kao ona, ali treba da shvatimo da su te dame radile godinama na takvom izgledu i da su čak i one imale uspone i padove. Niko od nas nije savršen, ali svako može čvrsto da odluči šta želi za sebe.
Rečenice kao što su: Želim da imam manje kilograma ili Želim da sam lepa kao ona, zamenimo rečenicama, Želim da sam posvećenija svojim ciljevima, Želim da budem vrednija, Želim više da radim na sebi.
Dijeta označava dugotrajne zdrave navike u ishrani, a ne kratkotrajan mučni period. Zablude koje bismo trebali da odbacimo je da odredjena hrana goji, a da se od druge mršavi, da raznorazni detox napitci i čajevi rešavaju naše probleme sa kilogramima, a da ne govorimo o farmacetskim proizvodima.
Ne, ne goji odredjena hrana, nego kolicina te hrane, tačnije kalorije koje smo uneli. Moramo biti veoma pazljivi sa kalorijskim deficitom, pogotovo ako nemamo pomoć profesionalca, neko takav bi mogao da nam postavi prave temelje na samom početku.
Prvi korak na tom putu je da jasno isplaniramo svaki deo i da za početak odredimo broj kalorija koji u proseku unosimo u toku dana, zatim da počnemo sa blagim deficitom.
Postoje mnogobrojne aplikacije koje mogu da nam pomognu u tome, ako ne možemo da priuštimo pomoć stručne osobe. Ovaj savet bi mogao biti delotvoran, ali ne dugo ako nemamo adekvatan trening koji će nam pomoći da dodjemo do cilja. Nakon odredjenog vremena, ishrana i treninzi bi trebalo da se unapredjuju da bi došlo do napretka, organizam se svakodnevno adaptira, a naš zadatak je da u jednom takvom procesu njemu konstantno postavljamo izazove. Takodje, hidratacija je veoma bitan deo te slagalice, često se ljudima dešava da zamene glad sa dehidriranošću. Poznato je i da kvalitet sna utiče na naš apetit, kao i na mnoge druge faktore. Rezultati će možda doći sporije nego što smo očekivali i na malo teži način, ali jednom kada ugledamo nagradu koju nam je naš trud pružio u vidu dobrog izgleda i zdravog osećaja, nećemo želeti da prestanemo.
(Ne)odricanje kao stil života,da ili ne?
Zdrav način života ne znači odricanje i patnja, on znači nov način na koji možemo da uživamo u životu. U redu je pojesti omiljeni slatkiš kada ga poželite i ne treba se osećati loše zbog toga, zato to zovemo izbalansiranom ishranom, dokle god je umerena, balans je važan u svakom segmentu života. Brže ćemo doći do željenih rezultata ako smo srećni i zadovoljni. Sve što nam ne prija znači da nije ono što nam je potrebno, toliko je jednostavno. Svako od nas bi trebao da prati svoje telo jer nam ono šalje jasne informacije. Budimo hrabri i kilogrami će pobeći glavom bez obzira.
________________________
Autor:
Zovem se Slavka Trifunović
Bavim se fitnesom, koji obožavam, zaljubljenik sam u putovanja, fotografiju i pisanje. Cilj mi je da moju strast prema zdravom načinu života prenosim na ljude oko sebe, želim da dokažem da uz pozitivan stav možeš da ostvariš sta god da zamisliš.